I dag begynder WATERZ-festival på fjorden

Op mod 100 danske og internationale surfere åbner i dag WATERZ-festival 2025 med det traditionsrige langdistance-race på Ringkøbing Fjord. Dagens store joker: Vinden.

Vejrudsigten bliver tjekket flittigt i WATERZ’ festivallejr fredag morgen. I dag åbner festivalen officielt med et stort event på fjorden, hvor op mod 100 surfere fra nær og fjern forventes at deltage. Hvis vinden altså vil.

Vender til middag (forhåbentlig)

Lige nu siger vejrudsigten mellem 2 og 6 sekundmeter ved Hvide Sande i dag, og det er lige til den lave side for surfere.
WATERZ’ mangeårige baneleder Søren Andersen vurderer, at vinden tager lidt til omkring fredag middag, så surferne kan komme på vandet og sætte gang i årets første dyst.

– Vi håber, at vinden drejer lidt, så den står i vest-nordvest. Hvis det sker, kan vi give sejlerne frit vand op imod Kloster Kitespot, og så kan vi komme i gang.

Se ræset ved Westwind Nord

Langdistance-racet på Ringkøbing Fjord har i årevis markeret starten på WATERZ-festival, der i år kan fejre 15-års jubilæum.

Deltagerne er windsurfere, kitesurfere og wingfoilere fra ind- og udland, og surferne er både professionelle og fritids-surfere.

Ræset begynder fredag og afsluttes lørdag, hvor vinderne kåres på festivalpladsen ved Westwind Nord.

Alle interesserede er velkomne i vandkanten, hvor man kan følge med – arrangementet er gratis.

Privatliv
Waterz

Nødvendige cookies